PROTEST SONGS, PIEŚNI LUTRA

Jola Literska Protest Songs - Pieśni Lutra miał swoją kameralną odsłonę podczas uroczystości otwarcia wystawy poświęconej Matce Ewie w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w marcu 2017 roku.
W grudniu 2017 ukazało się wydawnictwo CD.

PIEŚNI LUTRA
Jola Literska Jola Literska Jola Literska

Bytom - Muzeum Górnośląskie
26.12.2017
Zdjęcia: Adam SzejaZ recenzji Adama Barucha (tekst oryginalny):
To wspaniały i zupełnie nietypowy album polskiej (a raczej śląskiej) wokalistki Joli Literskiej prezentujący, jak sugeruje tytuł, jej interpretację ośmiu utworów skomponowanych i napisanych przez XVI-wiecznego przywódcę ruchu protestanckiego, Marcina Lutra, który był także znakomitym kompozytorem. Koncepcja Literskiej polega na interpretowaniu tych pieśni jako protest songów, jakimi pod wieloma względami były biorąc pod uwagę teologiczny i społeczny wstrząs wywołany przez nauki Lutra. Literska śpiewa piosenki w języku polskim, a towarzyszy jej niewielka grupa muzyków, w tym gitarzysta Tomasz Bienek, basista Andrzej Rusek i skrzypek Tomasz Mucha; wszyscy trzej także zaaranżowali pieśni. Gitarzysta Stefan Malejka i skrzypek Jacek Dzwonowski wystąpili gościnnie w kilku utworach.

Mimo, że muzyka ta ma charakterystyczne średniowieczne cechy, brzmi ona również niezwykle współcześnie i okazuje się być niemal bluesowa. Aranżacje, bardzo delikatne i minimalistyczne, są zadziwiająco skuteczne i pełne mocy. Piękny śpiew Literskiej utrzymany w ścisłych granicach stylistycznych zadziwia swoją prostotą i wewnętrzną doskonałością. Instrumentaliści sprawiają, że każda nuta się liczy i zdobią tę duchową muzykę anielskim pięknem.

Album ten jest znakomitym przykładem wielkiego smaku, inteligentnego traktowania tematu i boskiej estetyki, którym w takim zestawieniu po prostu nie można się oprzeć. Nawet bez głęboko teologicznej warstwy wyrażonej w tekstach piosenek, muzyka ta ma duchową naturę i jakość niemal nieosiągalną przy dzisiejszych standardach muzycznych.

Osobiście byłem absolutnie oczarowany tym albumem z koncepcją, dowodzącym jak wielką siłę ma umiar i podejście "mniej znaczy więcej", szczególnie jeśli faktyczny pomysł ma taką moc jak w tym przypadku. Stawienie czoła tak niezwykłemu i ideologicznie trudnemu projektowi wymaga ogromnej odwagi, a fakt, że rezultat jest tak potężny i udany jak w tym przypadku jest prawdziwą nagrodą.

To zdecydowanie jedno z najbardziej niezwykłych nagrań na polskiej scenie od dłuższego czasu i polecam każdemu koneserowi muzyki, także tym, którzy nie znają języka polskiego, zdobycie tego klejnotu. Śląsk rządzi!


PIEŚNI LUTRA


Jola Literska Jola Literska Jola Literska
Jola Literska Jola Literska Jola Literska

Koncert promujący płytę.
11.12.2017
Radio Katowice.
Zdjęcia: Maciej Jarzębiński