Jola Literska


O mnie


Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, związana z Górnym Śląskiem i jego kulturą, urodzona i mieszkająca w Rudzie Śląskiej.

Debiutowała w Programie III Polskiego Radia w „Kabaretowej Scenie Trójki”. Jej debiut w TVP to piosenka „Za pazuchą nieba skrawek”. Później występowała na scenie folkowej z Tomaszem Szwedem i Stanisławem Klawe. Z kolei z grupą ZIYO pojawiła się na festiwalu w Jarocinie w 1991 roku, a w utworze grupy DŻEM „Autsajder” zaśpiewała w chórkach (LP „Akustycznie”, 1994 r.)

Jako Dziewczyna z Południa z Adamem Otrębą (Dżem) nagrała piosenkę „Wysoko jak ptaki” do której TVP nakręciła teledysk. Piosenka często gościła na antenie radiowej.

Z kolei płyta Joli Literskiej wydana jako Yoka „Nadzieje ze szkła” (Sony Music Poland, 1998 r.), to wyprawa w obszary muzyki o niszowym, etnicznym klimacie.

W projekcie Jola Literska Rudokapela większość utworów jest śpiewanych w mowie śląskiej, a w samej muzyce pojawiają się elementy rocka, folku czy elektro i world music. Jola Literska łamie stereotypy myślenia o śpiewaniu po śląsku i na Śląsku, które kojarzy się wszystkim nieomal wyłącznie z biesiadą lub bluesem. Pierwszą odsłoną projektu wydaną na CD jest, mająca premierę w 230 urodziny Karola Goduli (8 listopada 2011 r.), EPka „Dejcie pozór!”, a kolejne klipy wideo projektu widoczne są na YouTube.

Równolegle Jola Literska przez ostatnie miesiące pracowała z Rafałem Rękosiewiczem (znanym ogółowi jako hammondzista i pianista, a będącym także znakomitym aranżerem i muzycznym producentem), początkowo przy jednym - dwóch utworach, które okazały się jednak początkiem intrygującej, choć angażującej bez reszty przygody artystycznej, a jej zwieńczeniem wspólna płyta „małe rzeczy” składająca się z 13 utworów. 8 marca 2013 został nagrany w domu Rafała Rękosiewicza w Jemnej „Spirytualny gospel”, a w piątek 13 września swą premierę na YouTube miała „Klepsydra dla R.R.”. Płyta została ukończona na wiosnę 2014 i ukazała się w czerwcu nakładem firmy światłodźwięk.